Tongariro national park


Ráno se probouzíme do nádherného slunečného dne bez jediného mráčku na obloze. Nad kempem se tyčí majestátní Mt. Ruapehu, na jehož svazích doposud leží bělostná sněhová pokrývka nyní zářící v dopoledním slunci. Vracíme se kousek po silnici č. 47, abychom odbočili k návštěvnickému centru ve vesnici Whakapapa. Zde se dozvídáme, že pěkné počasí vydrží minimálně ještě zítra a tak se rozhodneme zdejší pobyt o den prodloužit a zítra vyrazit na jednodenní velmi populární track „Tongariro Alpine Crossing“ s tím že si dnes zatím prohlédneme okolí. Nedaleko infocentra je hotel nesoucí honosný název „Chateau Tongariro“, jako zámek vypadá jen vzdáleně, nám ze všeho nejvíce připomíná hotel z filmu Shining s Jackem Nicholsonem. Pokračujeme po silnici prudce stoupající po úbočí Mt. Ruapehu, dostáváme se nad hranici stromů, kolem je spousta tmavého kamení zjevně sopečného původu a otevírá se nám pohled daleko do kraje pod horami. Na konci silnice přijíždíme do horské osady Iwikau Village, kde začíná lyžařské středisko. Kolem parkoviště je spousta nyní opuštěných horských chalup. Šplháme na hřeben nad parkovištěm, abychom se pokochali výhledem na další dvě sopky, cestou překonáváme jazyk sněhu zbylého po nedávno skončené sezóně a užíváme si malou koulovačku. Výhled, který se nám z hřebenu naskýtá, je úchvatný. Pod námi se otevírá hluboký zářez údolí s prudkými stěnami, z pusté tmavé sopečné krajiny za ním vystupuje pravidelný kužel Mt. Ngauruhoe zahalený mraky, jehož vrcholek také doposud zdobí sníh, za ním se v mracích schovává rozložitější Mt. Tongariro. Pohled jak vystřižený z trilogie Petera Jacksona Pán Prstenů, který zdejší krajinu použil k natáčení scén Mordoru a Mt. Ngauruhoe jako Horu Osudu. 

Mt. Ngauruhoe a Mt. Tongariro
Mt. Ngauruhoe a Mt. Tongariro
Mt. Ngauruhoe a Mt. Tongariro

Za námi stoupají do výše zasněžené sjezdovky, musí to být zajímavá zkušenost, lyžovat na aktivní sopce, jejíž poslední erupce se datuje do roku 1996, kdy byla aktivní po celou zimní sezonu a zkazila tak radovánky mnoha místním lyžařům. Po kávě v poklidné restauraci u parkoviště se vracíme zpět do Whakapapa a jdeme na další krátkou procházku, která nás zavádí na hřeben porostlý vřesem nad vesnicí s dalším úchvatným výhledem na sopečné kužely. Pak jedeme do městečka se zvláštním názvem National Park, doplnit zásoby a vybrat nějakou hotovost. Druhá ze zmiňovaných věcí se nám bohužel nepodaří, není tu žádný bankomat, z našich českých karet nelze provést cash back a na našem NZ účtu už nezbyl ani dolar. Nakonec nalézáme v autě dostatek drobných, abychom zaplatili za kemp.

Odpolední káva
Mt. Ngauruhoe a Mt. Tongariro

Mt. Ruapehu
Ráno zaspíme, proti původnímu plánu vyrazit na pochod opravdu brzy, abychom se vyhnuli davům turistů, se trefíme přesně do největší špičky. Přijíždíme na docela zaplněné parkoviště po Mt. Ngauruhoe a společně s desítkami dalších turistů, které chrlí přijíždějící autobusy i auta, se vydáváme na cestu. Pozvolna stoupáme po široké cestě sledující údolí potoka, občas se měnící v užší pěšinu, když překonává jazyky staré lávy, nebo pyroklastické proudy. Po zhruba hodině dorážíme k Soda Springs, pěkným vodopádům kousek stranou od hlavní cesty. Vodopád je zatím ve stínu, ale voda na hraně je již prozářena sluníčkem, nad tím je na modré obloze vidět měsíc v poslední čtvrti. 

Soda Springs
Soda Springs
Od vodopádů cesta začíná prudce stoupat po úbočí Mt. Ngauruhoe do sedla mezi oběma sopkami. Cestou do sedla překonáváme velké převýšení a také několik lávových jazyků a pyroklastických proudů. Se zvyšující nadmořskou výškou začíná být i na sluníčku poměrně chladno, hlavně díky ostrému západnímu větru. Po pravé straně máme nyní vrchol Mt. Ngauruhoe, ze kterého stoupá pára, nebo dým. Po levici je masiv Mt. Tongariro, a za námi daleko v rovinách je po celou dobu našeho výstupu vidět zasněžený osaměle stojící pravidelný kužel Mt. Taranaki (známý také jako Mt. Egmont) vzdálený asi 150 km.

Vzdálený Mt. Taranaki
Lávové a pyroklastické proudy
Děláme si malou přestávku v závětří velkého balvanu a obdivujeme rozličné množství lišejníku a trav rostoucích na vyvřelinách. Sedlem po rovině přicházíme do Jižního Kráteru (South Crater), velmi starým kráterem zvětšeným a vytvarovaným při poslední době ledové. Krajina Jižního kráteru je působivou kamenitou pouští připomínající prostředí na Marsu. 

Jižní kráter
Odtud začínáme opět prudce stoupat po hřebenu, ze kterého se otevírá výhled na jižní stranu hor. Cesta není zdaleka tak pohodlná jako dosud, žádné schody a chodníčky, je plná uvolněných kamenů a sopečného popela. Nakonec stojíme na nejvyšším bodu tohoto tracku, na hraně Červeného kráteru (Red Crater), který je dosud aktivní, je z něj cítit síra a stoupá z něj pára. Obcházíme po hraně kráteru, až k místu kde se otevírá pohled k severu. 

Mt. Ngaruhoe


Red Crater
Red Crater
Pod námi jsou vidět Emerald Lakes, tři tyrkysově modrá jezírka a v pozadí trochu výše Blue Lake, zářící modré oko jezera doposud obklopené sněhem. Příkrý sestup k jezírkům je pokryt popelem a dalším lehkým sopečným materiálem hlubokým místy po kotníky. Boříme se a vše nám ujíždí pod nohami, nakonec zjistíme, že nejlepší je běžet. Užíváme si tento měsíční pochod a dlouhými skoky se rychle přesouváme ke břehům jezírek, zanechávajíc za sebou oblaka prachu a spoustu překvapených turistů. Nacházíme si klidné místečko v závětří s výhledem na největší jezírko, odpočíváme a obědváme. Posilněni se vydáváme blíže prozkoumat různobarevné přítoky do jezírka, z úbočích sem tam vystupuje pára, a vítr k nám občas zavane sirný zápach. Přes velké sněhové pole pokrývající obrovský Central Crater stoupáme k posvátnému Blue Lake (na jehož březích je díky tomu zakázáno jíst a nesmí se vstupovat do jeho vod) a začínáme klesat po úbočí Mt. Tongariro na opačnou stranu. 

Blue Lake
Emerald Lakes
Pestrobarevné přítoky
Emerald Lake, s Red Craterem a Mt. Ngauruhoe a Mt. Ruapehu v pozadí
Central Crater a Mt. Ngauruhoe
Přicházíme k ceduli, která varuje, že právě vcházíme na území vulkanické aktivity a máme tedy dbát zvýšené opatrnosti, a projít toto území co nejrychleji. Blížíme se k oblasti nazývané Explosion Crater, místo kde došlo k erupci nedlouho před naším příletem na NZ. Před námi se otevírá pohled na jezero Taupo a po pravé straně se začíná otevírat dýmající jáma. Na sněhových jazycích jsou sem tam vidět balvany, které při erupci dolétly až sem.

Explosion Crater
Explosion Crater a Lake Taupo
Protože je nám líto šedesáti dolarů za transport z druhé strany tracku a vše podstatné jsme už stejně viděli, vracíme se stejnou cestou. Odměnou za to je téměř liduprázdný track a odpolední slunce vykreslující stíny okolní skaliska. Cesta zpět na hranu Red Crateru je v hlubokém prachu docela obtížná, ale zbývá ještě trochu času a tak se rozhodnu udělat si ještě malou odbočku směrem k vrcholu Mt. Tongariro. Vrchol nakonec nezdolám, neboť se mi v nízkých botách bez návleků nechce brodit kilometr tam a zase zpátky natátým firnem ležícím cestou.  Ale i tak ten pohled stojí za to. Když scházíme po západním svahu zpět na parkoviště, jsme úplně sami a měkké podvečerní světlo dává krajině kolem až neskutečnou atmosféru. 

Central Crater
Red Crater a Mt. Ngauruhoe
Vrchol Mt. Tongariro
Mt. Ngauruhoe
Mt. Ruapehu
Jen co nasedáme do auta, sopky za námi se halí do mraků přihnaných větrem. Posledním pohledem se loučíme s majestátní trojicí sopek a přes National Park po dálnici č. 4 směřujeme do Taumarunui. Zastavujeme na vyhlídce na železniční spirálu, zbudovanou kvůli překonání 200 m převýšení, ale díky vegetaci z vyhlídky není vidět téměř nic. Po setmění přijíždíme, do nám již známého kempu v Taumarunui, téměř před dvěma měsíci jsme odtud podnikli výpravu za svítícími červy (glow worms).

Mt. Ngauruhoe

Žádné komentáře:

Okomentovat