Rotorua, Orakei Korako, Taupo: geotermální oblasti


Jak se blížíme k Whakatane začíná krajina měnit charakter, a opět hlavně v okolí pláží začíná přibývat luxusních letovisek a atrakcí pro turisty. Nicméně krajina je to velmi malebná a členité pobřeží je vskutku nádherné. Daleko v moři vidíme celou dobu White island, což je v podstatě vrcholek podmořské sopky ve středu Bay of plenty, ze kterého neustále stoupá bílý dým, nebo pára.  Máme v plánu navštívit Nevilla v Cambridge, ale přichází nám od něj zpráva, že je nemocný, jestli bychom nemohli náš příjezd o den, dva odložit.


White Island
White Island
Nocujeme v DOC kempu ve vesničce Matata na pobřeží s tím, že se druhý den vypravíme do oblasti termální aktivity v okolí města a jezera Rotorua, kterou jsme plánovaně chtěli navštívit, až cestou od Nevilla. Od pobřeží směřujeme ke strmému kuželovitému kopci Mt. Edgecumbe, který s White a Whale islandem  a mnoha dalšími dále na pevnině, patří mezi činné vulkány takzvaného pacifického ohnivého kruhu (Ring of fire). Už cestou do Kawerau nás několikrát udeří do nosu nezaměnitelný sirný zápach. Po silnici nejprve přijíždíme k jezeru Rotorua, abychom o něco později dorazili i do stejnojmenného města. V centru je nebývale živo, všude spousta lidí, převážně turistů. V bezprostředním okolí Rotoruy je několik tradičních maorských vesniček, ale za vstup do nich se platí. V jedné čtvrti Rotoruy, je podle jednoho blogu o NZ, možné něco z toho vidět zadarmo. Úzkými uličkami klesáme k jezeru a přicházíme na malé náměstí, na kterém stojí tradiční vyřezávaný společenský maorský dům (Marae). Místy cítíme od nohou teplo, jak je dlažba chodníku, nebo asfalt silnice rozpálený podzemní termální aktivitou. V okolí je mnoho míst, ze kterých stoupá pára. Tu z kanálu na silnici, tu z jezírka na zahradě, nebo z hromady kamenů. Pára stoupá také z každého stavení, neboť její energii místní obyvatelé využívají k topení, ohřevu vody a potravin.  Nabaženi projevy přírodních sil naší planety uprostřed města se vydáváme po břehu jezera, až přicházíme do míst, kde náhle hladina mění svou barvu z modravé na mléčně žlutou. Na břehu se sem tam z vařící vody páří, občas je u chodníčku bublající bahenní jezírko, všechno obestírá nezbytný sirný zápach, na který si postupem času tak zvykáme, že nám začíná vonět. Procházíme se po městě a míjíme pěknou starou budovu lázní, ze které je nyní muzeum, před ní je několik hřišť na kriket a kuželky s hustým zeleným kobercem pečlivě zastřiženého trávníku. K večeru opouštíme Rotoruu, z níž putujeme na jih po dálnici č 5. Táboříme na břehu jezera Rerewhakaaitu, kde jsou dva placené DOC kempy, ale nám se naštěstí podaří objevit další u ragbyového hřiště, kde sice není přenocování úplně dovoleno a ten je zadarmo.

Rotorua
Marae
Geotermální jezírko v Rotorua
Rotorua
Nerostné krystaly
Mini gejzír  v Rotorua na ulici
Marae a kanál s vařící vodou

Waka
Jezero Rotorua
Jezero Rotorua
Skulptura u muzea
Muzeum v Rotorua
Muzeum v Rotorua



Ráno zastavujeme na místě nedaleko jezera a vesničky Waiotapu, je zde termální potok s vodopády a lagunami vhodnými ke koupání. Pokračujeme po dálnici č. 5 směrem na Taupo, abychom z ní za Golden Springs odbočili kvůli návštěvě Orakei Korako (Skrytého údolí), jednoho z placených termálních parků. 


Orakei Korako leží na břehu jezera tvořeného přehradou (jednou z celé kaskády hydroenergetického vodního díla zásobující elektřinou Hamilton a okolí) na řece Waikato. Přijíždíme na parkoviště u jezera, obklopeném několika moderními přízemními a nově vyhlížejícími budovami. Z parku ležícího na druhém břehu jezera stoupá pára o 106. Při placení vstupného se dáváme do řeči s Maorem za kasou, který je překvapen naší výslovností maorských názvů (v maorštině se totiž jednotlivé hlásky, až na výjimky, vyslovují tak jak se píšou, tedy stejně jako v naší mateřštině). Pak nasedáme na člun a ve společnosti obrovského výmarského ohaře plujeme na druhou stranu. Mladá Maorka za kormidlem si počíná velmi zkušeně, ještě aby ne, cestu dlouhou asi 300 m přes jezero musí denně absolvovat mnohokrát. Protože jsme přijeli poměrně brzo, jedeme sami. Oblast kam směřujeme, je velkou holinou v srdci původní buše na úbočí kopce vypínajícího se nad jezerem, ze které stoupají oblaka páry. Vyskakujeme na molo s tím, že až se dosyta nabažíme termálních zázraků matky přírody, máme zazvonit na zvonek a někdo nás přijede vyzvednout. Na modré obloze se dobře vyjímá stoupající pára a na slunci se pěkně lesknou různě barevné krystaly nerostů. Od země je cítit teplo. První zastávkou je křemičitá terasa zářící bílou barvou pokračující hluboko pod hladinu jezera, po němž jsme přijeli. Dále nás chodníček zavede k mapě Afriky, jezírku ohraničeném sytě žlutými a zelenými barvami, ale tvarem připomínající Afriku jen s notnou dávkou fantazie, kolem několika gejzírů s nevyzpytatelným intervalem aktivity, k dalším terasám s různými kouřícími různobarevnými otvory, ze kterých vytéká vařící voda majících poetické názvy jako Ďáblův chřtán. Následují další dvě terasy, na kterých je další spousta pestrobarevných kouřících a prskajících jezírek, vše obestírá nám již z Rotoruy dobře známý sirný zápach. Pokračujeme kousek stranou a klesáme do rokliny, po několika desítkách schodů staneme na vyhlídce do jedné ze dvou doposud objevených jeskyní na světě nalézajících se v termální oblasti. (Druhá by měla být někde v Itálii). Stoupáme zpět a pak ještě výš, a z vyhlídky máme možnost přehlédnout celý park pod sebou. O kousek dále vidíme pářící krátery plné bublajícího bahna. Cestou zpět obdivujeme studánku s vařící vodou a čekáme u oblasti s gejzíry pevně rozhodnuti, že se odtud nehneme, dokud nějaký nespatříme chrlit vodu. Nakonec se opravdu dočkáme. Nejprve všude kolem začne přibývat páry, pak se začne ozývat mocné bublání a syčení, aby nakonec jeden z gejzírů začal chrlit oblaka páry, vařící vody a vodní tříště. Uspokojeni tímto představením plujeme zpět a dáváme si kávu v malé restauraci provozované při kanceláři parku. Posezení nám zpestří Maor z pokladny, který lidem v kavárně rozdává chléb na krmení ryb. Připlouvá mnoho velikánských pstruhů a úhořů. Maorka z lodi prohlásí, že tihle jsou ještě malí, ať tomu věříme nebo ne.

Orakei Korako
Orakei Korako
Gejzír
Ďáblův chřtán
Mapa Afriky



Jeskyně









Vracíme se zpět na cestu a pokračujeme až na státní dálnici č 1., a dáváme se na sever. Čím blíže jsme k Hamiltonu, tím je provoz na silnici hustší. Neville nám píše, že už se cítí mnohem lépe a máme dorazit. Vracíme se tak téměř po měsíci a půl zpět do Cambridge. Cestou si ještě děláme zastávku v nedalekém Mata Mata, kde leží legendární Hobitín, respektive co z něj zbylo po tom, co ho opustili filmaři, po trilogii LOTR, aby ho pak znovu vzkřísili a rozšířili pro Hobita. Nemile nás překvapí výše vstupného (75 $ na hlavu), chvilku okouníme kolem a přemýšlíme jak se bez placení vplížit dovnitř, alespoň pořídit pár fotografií a podívat se o co vlastně přicházíme. Nakonec však tuto myšlenku zavrhneme. Do Cambridge přijíždíme přesně v předem domluvený čas. Neville už nás čeká s vlastnoručně připravenou večeří. Tradiční hamburgery s vařenou zeleninou a bramborovou kaší. Po večeři sedíme, popíjíme a klábosíme. Vypravujeme Nevillovi, co všechno jsme doposud na NZ zažili. Po dlouhé době díky němu spíme zase v opravdové posteli. Neville totiž dělá oblíbenou činnost NZ důchodců a to, tzv. „house sitting“. V podstatě to znamená, že v době nepřítomnosti majitelů pečuje o daný dům jako o svůj vlastní (venčí a krmí domácí mazlíčky, zalévá květiny atd.) a výměnou za to ho obývá. Následující den oplácíme večeři obědem (kuřetem na paprice s rýží) zaléváme zahradu a relaxujeme, k večeru pak vyrážíme zpátky směrem na Taupo po dálnici č. 1.

Kraj
Nikde se nezdržujeme a tak se soumrakem přijíždíme do Taupa. Z vyhlídky obdivujeme vodnaté mocně burácející vodopády Huka falls a pak jedeme obhlídnout bezplatný kemp kousek proti proudu. Je docela obsazený, ale pro nás se místo jistě ještě najde. Víme o dalším termálním potoku vlévajícím se do Waikato přímo v Taupo a tak jedeme okusit jeho vody. Je to zajímavá zkušenost, ale s komfortem dříve navštívených termálních bazénků se to dá těžko srovnat. Řeka tekoucí z jezera je studená a potok není dostatečně vydatný, aby umožnil plavání v teplé vodě. Ale i tak je to fajn. Druhý den si znovu detailněji prohlížíme řeku ženoucí se soutěskou a zakončenou vodopádem Huka falls. Pod vodopádem na zpěněné vodě vidíme výletní loď a jetboat (NZ patent, rychlý motorový člun poháněný vodní tryskou, tudíž velmi obratný a ovladatelný) skrápěné vodní tříští. Následuje návštěva vulkanického muzea, kde se dovídáme spoustu zajímavých skutečností kolem termální a vulkanické aktivity nejen na NZ. Součástí expozice je i 3D reliéfní mapa oblasti od Ruapehu, přes Taupo, Rotoruu, až k White Islandu a malá kabina o velikosti výtahu, kde máme možnost zažít simulaci menšího zemětřesení. K vidění je zde také několik dokumentů o soptění NZ vulkánů. Následně se jedeme podívat na další soutěsku nazvanou Rapid Jets, původní koryto řeky Waikato nyní přehrazené vodní elektrárnou. Pro potěšení turistů 3x denně otevírají stavidla vodního díla a nechávají vodu burácet úzkým skalnatým korytem plným zákrut a velkých peřejí. Přijíždíme mimo tuto dobu, ale vrata jsou pootevřená a soutěskou se i tak valí značné množství vody. Jedeme se podívat na Craters Of Moon, s tím že se sem později ještě vrátíme. Craters Of Moon, je obdobou termálních parků v okolí Rotoruy, ale kromě pár kouřících jam tu není nic k vidění, nicméně jako celek je tento kus krajiny poměrně působivý. Zvlášť pohled z vyhlídky, kde v dálce vidíte zasněžené vrcholky tří vulkánů na opačném břehu jezera Taupo. Rozeklaný Tongariro, pravidelný kužel Ngauruhoe a nejvyšší Ruapehu celý dosud pokrytý sněhem. Vracíme se k soutěsce pod přehradou, ale k našemu zklamání vody nepřibylo ani o píď.

Huka Falls
Huka Falls
Huka Falls
Huka Falls
Huka Falls
Huka Falls
3D mapa v popředí Mt. Ruapehu
Muzeum vulkanické činnosti
Rapid Jetts
Rapid Jetts
Craters of the Moon
Craters of the Moon
Craters of the Moon
Geotermální elektrárna v Taupo
Jezero Taupo


Dáváme sbohem městu Taupo a pokračujeme po břehu stejnojmenného jezera po dálnici č. 1, na které znatelně ubylo aut, směrem k národnímu parku Tongariro. Projíždíme městečkem Turangi a začínáme prudce stoupat. Z parkoviště u silnice se nám naskýtá pohled zpět na jezero Taupo, ležící nyní hluboko pod námi. (Jezero Taupo vzniklo výbuchem supervulkánu zhruba před 26 500 lety, který vychrlil do ovzduší 800 km3 sopečného materiálu a ničivý výbuch Krakatoa s 8 km3 je proti němu kýchnutí. Dodnes je tato oblast vulkanicky velmi aktivní, v několika místech jsou v jezeře malé podvodní sopky). Překonáváme horský hřeben a silnice začíná klesat k o poznání menšímu jezeru Rotoaira. Na chvilku zastavujeme a přes jezero sledujeme páru stoupající z nového kráteru na úbočí majestátní sopky Tongariro oděné do závoje mraků obarvených zapadajícím sluncem. Pokračujeme po silnici č. 47, jsme v poměrně velké nadmořské výšce (přes 900 m/n.m.), krajina kolem je pustá, porostlá křovinami a nízkou vegetací, jen sem tam se v údolích objevují stromy. Vlevo od silnice se tyčí úbočí majestátních sopek. Míjíme odbočku na Whakapapa a táboříme v DOC kempu nedaleko silnice. Dorážíme až po setmění a kemp je poměrně zaplněný, na tmavnoucí obloze kde se postupně začínají objevovat hvězdy, se dobře vyjímá zasněžený vrchol Mt. Ruapehu. 

Jezero Taupo
Mt. Tongariro
Mt. Tongariro
Mt. Tongariro
Mt. Ruapehu

Žádné komentáře:

Okomentovat