Golden Bay: Pohara beach kite; Rototai beach fire; Rybaření (spotty); Farewell Spit; Vánoce; Swimming holes

Pohara beach kite

Pohara je jednou s nejdelších a nejhezčích pláží v celé oblasti Golden Bay, je pokrytá zlatavým pískem a moře zde při odlivu ustoupí o několik stovek metrů. Pláž je díky tomu vhodná pro různé sportovní vyžití, jako je jízda na koni, plážové trojkolky poháněné větrem opírajícím se do jejich plachtoví nebo kite. Kitování jsme si díky Matějovi a jeho výbavě mohli vyzkoušet a užít i my.
Pohara Beach je z Takaky vzdálena jen asi 10 min cesty autem, a tak se sem za jednoho pěkného a větrného dne vypravujeme provětrat Matějův kite (létající drak svou konstrukcí a ovládáním podobný křídlu padáku). Pláž je oblíbené letovisko obyvatel NZ a každoročně sem přijíždí mnoho turistů z nejvzdálenějších koutů ostrova. Okolí pláže je obklopené sezónními domky ale i přes velký kemp je na pláži téměř liduprázdno. Je krásný den a z oblohy bez mráčku se do nás opírá žhnoucí slunce. Do studeného moře se nám příliš nechce, neboť díky dujícímu větru, zas takové vedro není, což je velmi ošemetné a můžete se rychle nepříjemně spálit. Opalovací krém s vysokým faktorem je zde naprostou nezbytností. Zatímco se jen tak procházíme po pláži na hranici příboje omývajícího vlnami naše nohy, Matěj rozbaluje své vybavení. Za chvilku se kite vznáší ve vzduchu a jeho šňůry drnčí ve vanoucí mořské bríze. Nefouká nijak silně a kite je jen malý, ale přesto pořádně táhne. Učíme se, jak kite ovládat, není to nic složitého, jen člověk musí počítat s jistou rezervou a setrvačností a zatáhnout za madlo včas, dříve než se drak zřítí k zemi. Několikrát se vystřídáme, protože po pár minutách zápasení se z nás vždycky řinout potoky potu. Hlavně Klárka chvilkami vypadá komicky, protože je o dost lehčí a tak s ní kite po pláži trochu smýká. Poté co se nabažíme kitu, užíváme si pláže a sledujeme Matěje, který se kolem prohání na mountainbordu tažený drakem.

Pohara beach





Rototai beach fire

Na opačném konci Takaky než leží náš sad, nedaleko domku ve kterém bydlí Michal je malá pláž, Rototai, při ústí řeky Motupipi, obklopená přílivovými slatinami, je to pěkné místo a je to nejkratší cesta jak se dostat k moři. Jednoho pěkného večera sem vyrážíme udělat oheň společně s přáteli ze sadu. Palivového dřeva na oheň vyplaveného na pláž je všude kolem dostatek, a protože poslední dobou panuje pěkné počasí, je pěkně proschlé. Netrvá dlouho a máme nasbíranou pěknou zásobu na přikládání do plápolajícího ohně. S nastávajícím soumrakem přichází i příliv a tak moře, které bylo při našem příjezdu pořádně daleko, nyní šumí bezprostředně vedle nás a na jeho hladině se leskne vycházející měsíc. Opékáme si buřtíky, popíjíme víno, nebo pivko a užíváme si tohoto setkání elementů. Alkohol je zde díky vysoké dani poměrně drahý, ale dá se říci, že i velmi levná vína do deseti dolarů za lahev jsou kvalitní a chutná, to samé platí o široké škále nabízených piv. České pivní srdce zaplesá, neboť se spousta zdejších pivovarů hrdě hlásí k odkazu plzeňského piva a vaří jeho zdařilé napodobeniny, jako třeba můj oblíbený Bouncing Czech.







Rybaření (spotty)

Rybaření na Anatoki Salmon Farm se nám natolik zalíbilo, že se vypravujeme do Motueky, kde si ve Warehousu obstaráváme základní rybářské náčiní. Novou hračku je potřeba ihned vyzkoušet, a tak se vydáváme do Limestone Bay, nedaleko Takaky, kde nahazujeme z hráze kryjící malý přístav, plni očekávání, jaký bude náš první úlovek. Nejprve se poštěstí zaseknout Klárce, ryba je ale maličká, tak ji chceme pustit zpět, bohužel nám při této operaci vyklouzne z rukou a skončí mezi kameny, odkud ji nemáme šanci vyšťourat a dát jí svobodu, alespoň budou mít krabi co žrát. Druhý úlovek, se podaří mě, je to vůbec první ryba, kterou jsem v životě chytil. Rybu hodnotíme jako dostatečně velkou (asi 25cm) a tak mrtvá putuje do igelitky s tím, že si na ní večer pochutnáme, pokusy o další úlovek jsou neúspěšné. Po návratu na sad, nadšeni ukazujeme náš úlovek Alanovi s Doreen. Dorren na naši domněnku, že jsme chytily snappera, (druh který jsme ochutnali jako fish´n´chips) reaguje smíchem a větou to je „bloody big Spotty“.  Dovídáme se tak, že se nám podařilo chytit jednu z plevelných ryb oceánu, (první úlovek většiny dětí), která se obvykle nekonzumuje. Tak si na nebohém spottym alespoň vyzkoušíme, jak rybu očistit a nafiletovat. Později s ní krmíme úhoře v nedaleké řece.

Vrak lodi, Motueka


Bloody big spotty


Farewell Spit

Jedno pěkné nedělní odpoledne se vydáváme na průzkum vzdálenějších koutů Golden Bay. Farewell Spit je dlouhá a úzká písečná kosa uzavírající ze severu zátoku Golden Bay, je tvořena usazeninami, které sem přináší mořské severní proudění kolem západního pobřeží NZ unášející částečky hornin vyplavené krátkými vydatnými řekami z pohoří Jižních Alp a erozí útesů podél pobřeží. Tyto částečky se pak díky tomu že se zde setkávají protichůdné mořské proudy, usazují při nejsevernějším výběžku Jižního ostrova v místech, kde se otevírá Cookův průliv. Kosa směřuje od západu k východu a má délku zhruba 26 kilometrů nad hladinou moře, pokračuje dalších 6 pod hladinou a neustále se prodlužuje, neboť se odhaduje, že se zde uloží kolem 3,5 milionu kubíků materiálu každý rok. Uvnitř zálivu navíc díky převažujícím západním větrům, který žene usazeniny, vznikly rozsáhlé přílivové slatiny (zhruba 80 km2) bohaté na život, skýtající vydatnou potravu rozmanitým ptačím druhům. Tato oblast je významnou a důležitou zastávkou všech migrujících ptáků, bohužel v místních vodách také každoročně nalezne smrt několik kytovců, uvíznuvších na mělčinách.
Na parkoviště u Farewell Spit je to z Takaky nějakých 50 km, asi 25 po docela široké silnici do druhého největšího městečka v Golden Bay Collingwoodu, dalších 20 po o poznání užší silničce lemující pobřeží zátoky a pár posledních kilometrů po nezpevněné štěrkové cestě. Výchozí parkoviště leží nedaleko pláže na vnitřní straně poloostrova, po které pokračujeme pěšky. Na konci Farewell Spit je maják a kus uměle vysazeného lesa, ale tam se dá dostat pouze výpravou s průvodcem a speciálním terénním autobusem upraveným pro jízdu v písku. Jak se vzdalujeme od pevniny a útesů porostlými křovinami, krajina po naší levici postupně klesá, aby se nakonec proměnila v poušť připomínající soustavu dun neustále přesouvaných větrem. Vzdalujeme se od pláže, šplháme na vrcholky dun, pohled, který se před námi otevírá, nám bere dech. Všude kam naše oko dohlédne, jsou větrem zvrásněné písečné duny sem tam porostlé travinami, na kterých nízké podvečerní slunko rozehrává parádní stínohru. Po zhruba dvou kilometrech opouštíme vnitřní pláž, překonáváme duny a po vnější pláži exponované oceánskému příboji a větru se pomalu vracíme zpět. Na této straně je o poznání méně travin a od oceánu vane ostrý vítr, který unáší povrchová zrnka písku a vytváří tak na vrcholcích dun prachové čepičky. Celá krajina se zde halí do jemného oparu způsobeného vodní tříští z burácejícího příboje neseného větrem. Po cestě potkáme několik párů ústřičníků, kteří jsou nezvykle agresivní, křičí jak o život a nalétávají na nás jak v Hitchkokově hororu. Pláž mají rozdělenou na území a tak jakmile unikneme jednomu páru, začne na nás útočit další, pravděpodobně mají někde v okolí na písku ukrytá hnízda a chrání snůšku vajíček. K parkovišti se vracíme těsně po západu slunce, který na klidné hladině uvnitř zálivu rozehrává hru odlesků a barev.



Sahara?











Ústřičníci

Vánoce

Než začnu psát o prožití vánočních svátků, zmíním, jak se nám změnilo osazenstvo v sadu. Nele s Matějem se pobyt na NZ chýlí ke konci a tak odjíždějí, ještě to tady trochu procestovat, v práci je nahradí tři Chilané, Matias, který bydlí ve stejném domku na okraji Takaky, kde původně bydlela Michal. Michal se přestěhovala do kabiny v sadu, aby to měla blíže do práce. Druzí dva jsou bratranci Francesko a Ladislao, kteří toho anglicky moc nenamluví a ani se to příliš nesnaží. Ještě k nám přibyla Zohar, která přijela za Michal a je také z Izraele a po Vánocích vystřídá v práci Michal, která nás také opouští. Vánoce na Zélandu mají úplně jinou atmosféru, než u nás. Už jen to že je tady začátek léta, období nejdelších dnů a nejkratších nocí.  O Vánocích na sněhu si tu můžete opravdu jen nechat zdát. Nicméně tu mají jisté tradiční zvyky, pravděpodobně získané od anglosaských přistěhovalců. My se snažíme připravit si vánoce takové, na které jsme zvyklí doma, pokoušíme se víceméně úspěšně upéct vánočku, (poté co se nám konečně podaří uplést, jí necháme kynout příliš dlouho a tak se nám trochu rozplizne). Chutná ale dobře. Z další várky těsta raději uplácáme bochník podobný velikonočnímu mazanci. Dále připravujeme bramborový salát a řízky, Klárka ještě peče linecké cukroví. Protože na NZ 24. prosince nic neslaví, normálně pracujeme, po práci se jedeme vykoupat do „swimming hole“ v řece hned za sadem a poté trávíme náš Štědrý večer jen spolu s Klárkou. Dárky jsou pod stromečkem, který máme jen vystřižený z balicího papíru a nalepený na stěně.
Následující den tedy 25. u nás na Boží hod je pro kiwáky prvním Vánočním svátkem, dávají si dárky a rodiny se schází na velkou brzkou večeři, na jednu takovou jsme i s ostatními pracovníky (kromě Chilanů Ladiho a Pancha, kteří se vydali na Abel Tasman costal track) ze sadu pozváni k našim manažerům Doreen a Alanovi. Oficiální začátek je ve 3 odpoledne, ale už před tím sedíme s Alanem a popíjíme pivko. Stejně jako u nás je slavnostně prostřeno, vyndává se starý rodinný servis pro zvláštní příležitosti a na stole je hojnost všeho možného. Rautový stůl se prohýbá pod nadívaným krocanem, šunkou od kosti, uzenými kuřecími stehýnky, salátem, bramborami, dušenou zeleninou. Každý z nás si nabírá, co hrdlo ráčí a pouští se do hodování. Je vedro k zalknutí a tak velmi oceňujeme závany brízy, která nás občas osvěží otevřenými francouzskými dveřmi, neboť nasoukat do sebe všechny ty dobroty je pořádná dřina. Pak přichází na řadu tradiční desert „Pavlova“ (slazený, pečený sníh z vaječného bílku, podobné českým pusinkám, jen o velikosti dortu) se zmrzlinou a passion fruit. Později se přesouváme na terasu, kde osvěžuje vanoucí vítr a tam setrváme až dlouho do noci.
Ještě jednu věc na závěr. Pár dní před Vánoci zažíváme naše první zemětřesení. Snídáme před odchodem do práce v naší velké kuchyni, když celou budovou zahoupe záchvěv. Je to jen takové zhoupnutí podlahy a dřevěné konstrukce budovy, ale i přesto jsme nadšeni.

Náš vánoční stromeček
Kiwácká vánoční žranice
Matias, Michal, Zohar a Doreen


Swimming holes

Kolem našeho sadu protéká řeka Waingaro river, která se zhruba v jeho polovině vlévá do řeky Takaka river. Koryta řek jsou tvořena balvany a oblázky, které omývá krásně čistá voda tekoucí z hor. Nedaleko jejich soutoku se v zátočině řeky tyčí přímo z vody vysoký vápencový útes podemletý vodou. Řeka zde tvoří hlubokou lagunu a část pláže naproti skalní stěně je dokonce pokryta jemným pískem. Nedaleko po proudu je další o poznání menší skála s hlubinou. Obě místa jsou velmi oblíbena místní mládeží, která zde za parných letních dnů tráví každou volnou chvilku. A tak zvláště při parných dnech, kdy se na stromech nehne ani lísteček a my padáme v práci vedrem, nás výkřiky skotačící omladiny naplňují závistí. Po práci si většinou půjčujeme čtyřkolku a jedeme si trochu zaplavat. Koupel ve studené horské řece je po parném dni náramně osvěžující.  Relaxujeme na pláži, vyhříváme se na sluníčku, popíjíme studené pivo a pozorujeme lezce z nedalekého Hang Dog campu trénující své dovednosti boulderováním po skalní stěně čnící z vody, těsně nad hladinou je pořádný převis, místní mladíky předvádějící akrobacii na velikánské provazové houpačce. Nebo děti dovádějící na dalším laně níže nad hladinou. Zejména místní mladíci si počínají při lezení velmi zkušeně, je jasně vidět, že chyty na skále znají téměř nazpaměť a z houpačky metají salta a různé jiné točky.






Žádné komentáře:

Okomentovat